szczegóły
Jakim typem kierowcy jesteÅ›?


Brytyjscy psychologowie stworzyli 7 modeli kierowców. Opisując je, wzorowali się na tym, jak radzą sobie oni z emocjami podczas jazdy i jak reagują na innych uczestników ruchu. Ponadto wyniki ich badań są oparte na wywiadach psychologicznych z kierowcami z niemal całej Europy.

1. 3 w 1: Kierowca, pasażer i nauczyciel

Często podróżujesz samochodem ze znajomymi albo (co gorsza) z rodzicami? Pewnie znasz to świdrujące uczucie złości, kiedy każdy pasażer poucza Cię, jak masz jeździć... Wszyscy mają prawko, ale wiedzą lepiej od Ciebie jak masz jeździć. A to, że za szybko, potem znowu, że za wolno, źle wchodzisz w zakręty, obejrzałeś się o 5 razy za mało, zanim skręciłeś. No i na koniec jeszcze usłyszysz: "Już więcej z Tobą nie jadę!"

2. Kierowca rajdowy

Rajdowcy znani są głównie z tego, że kolekcjonują zdjęcia z fotoradarów. Mają ich całą masę! A na każdym kolejnym wychodzą coraz lepiej. Irytują się, gdy ktoś na szosie nagle ich wyprzedza. Kiedy stoją jako pierwsi na światłach, to udają, że się z kimś ścigają. Rajdowcy często stwarzają groźne sytuacje na drodze i jakoś niespecjalnie się tym przejmują. Lepiej zdjąć nogę z gazu...

3. Uwaga! Filozof na drodze

Analizuje, wyjaśnia i usprawiedliwia wszystko to, co dzieje się na drodze. Co prawda przez to jest opanowany, na wszystko ma wytłumaczenie, ale... również i tym razem kij ma dwa końce. Dzięki takiemu zachowaniu pozostali uczestnicy ruchu drogowego widzą w tym filozofie niedzielnego kierowcę przez 7 dni w tygodniu. Myśliciele bardzo często są na drodze zagrożeniem dla siebie, ale również dla innych.

4. Szpaner i uciekinier? A może cwaniaczek?

Niestety, ale wszystkie te osobowości są w jednym pakiecie. Po czym poznać takiego kierowcę? Słucha głośno muzyki, rozmawia przez telefon i wozi się albo luksusowymi furami, albo kultowymi modelami samochodów. Brzmi znajomo? No to na dokładkę warto jeszcze wiedzieć, że taki typ kierowcy całkowicie izoluje się od tego, co dzieje się na drodze. Ma swój własny świat, w którym przepisy go nie obowiązują.

5. Gorąca głowa. Zdolny nerwus i prowokator

Ten typ kierowcy jest tak zdolny, że bez większego problemu wyprowadzi z równowagi każdego uczestnika ruchu, a przy okazji siebie. Komentuje jazdę innych, używając przy tym niewybrednego słownictwa. Nie raz oberwie od niego epitetami rowerzysta, a nawet pieszy. Problemy na drodze rozwiązuje wymachując rękami i trąbiąc klaksonem. Jeśli to drugie nie pomoże, jest gotowy stanąć do walki wręcz i wymierzyć sprawiedliwość niesfornym kierowcom.

6. Typ niepokorny, czyli świeżo upieczony kierowca

Świetnie jeździ, nikt nie może mu dorównać i nie przyjmuje do wiadomości, że może robić coś źle. Dopóki nie wyjedzie na ulicę... Wtedy widać, jak bardzo jego wyobrażenie mija się z rzeczywistością. W praktyce wygląda to tak, że jest o prostu zawalidrogą. Na światłach gaśnie mu samochód, napięcie wzrasta, a ciągnący się za nim sznur samochodów tylko dokłada do pieca. Kierowcy trąbią, odgrażają się i w ogóle są (delikatnie mówiąc) zniecierpliwieni...

7. Trudny przypadek. Kobieta za kierownicÄ…

Potrafi zmieniać biegi w samochodzie, rozmawiając jednocześnie przez telefon i poprawiając makijaż. A czasami nawet i wyzywać na kogoś po drodze. Większość prowadzi samochód lepiej niż niejeden mężczyzna, ale... ich specjalnością jest również flirtowanie na drodze. Skręcają w prawo, a dają kierunkowskaz w... lewo! Nie mają też problemu z poderwaniem przystojnych pieszych. Po prostu zaczepiają ich lusterkiem. Uwaga! Ten problem dotyczy również często mężczyzn!

powrót
Centrum Psychologii Progres 2012-2021 - Oława, ul. Henryka Sienkiewicza 8, pok 20, tel. 698 876 515